Malatya Film Platformu, üretim aşamasındaki projelerin senaryo geliştirme, yapım öncesi, yapım ve yapım sonrası alanlarında desteklenmesini; sektörün aktörlerinin katılımıyla güncel ortak yapım olanaklarının tartışılmasını amaçlayan bir film yapım platformudur. Bu bağlamda Malatya Film Platformu kapsamında ülkemizdeki film üreticilerinin, ulusal ve uluslararası alanlarda yer alan sinema profesyonelleriyle bir araya gelip sinemanın sanatsal ve endüstriyel yönlerini derinlemesine tartışabileceği, fikir alışverişine olanak sağlayan paneller, workshoplar, ustalık sınıfları ve atölyeler düzenlenecektir.

Film festivallerinin çekimi tamamlanmış filmler kadar henüz üretim aşamasında olan yapımlara da alan tanımasının öneminin bilincini taşıyarak Malatya Film Platformu çatısı altında yer alan diğer etkinliklerin yanı sıra Malatya Yapım Geliştirme adı altında üç gün süreli yapım öncesi hazırlık, sunum ve uluslararası ortak yapım konularına odaklanan bir atölye düzenlenecektir. Atölye sonunda jüri karşısında yapılacak olan sunumlarda Ertem Eğilmez Aile Filmleri Desteği ve TRT Yapım Desteği ödül olarak sunulacaktır.

Malatya Film Platformu ödüle ismini veren Ertem Eğilmez ve onun aile konusu üzerinden temellenen üretimlerine duyduğu saygı ve bu tür filmlerin gerekliliğine olan inancı üzerinden ve ulusal bir sinema dilinin gelişmesini içerikten bağımsız olamayacağı düşüncesi ile yerel anlatıları ön plana alan aile konulu uzun metraj film projelerini özellikle davet etmektedir.