Suat Köçer
Festival Yönetmeni
Festival Director
Film festivalleri, farklı coğrafyalardan filmlerle seyirciyi buluşturmanın yanı sıra sektörün başat aktörlerini bir araya getirmeleri açısından da büyük önem taşıyor. Sinemamızın kronik sorunlarının çözümüne katkıda bulunan festivaller, ulusal sinema endüstrisinin şekillenmesinde de etkin rol üstleniyor. Malatya Uluslararası Film Festivali, bu bağlamda, Türk sinemasının çekim merkezlerinden biri olarak sinemaseverleri her yıl Anadolu’nun kadim şehirlerinden Malatya’da buluşturuyor.

Bu yıldan itibaren Malatya Büyükşehir Belediyesi çatısı altında, yeni bir ekip ve yeni bir anlayışla yoluna devam eden festivalde Türkiye ve dünya sinemasının seçkin filmlerinden oluşan zengin bir program hazırladık. Tamamı Türkiye prömiyeri olan, hepsi ödüllü Uluslararası Uzun Metraj Yarışma filmlerinin yanı sıra, festivallerden aldıkları ödül ve övgülerle öne çıkan yılın en iddialı yapımları da Ulusal Uzun Metraj Yarışma’da Kristal Kayısı için yarışacak.

Festivalin geleneksel bölümlerinin yanında, bu yıl ilkini yapacağımız Malatya Film Platformu, iki ayrı ödül için yarışan 12 projenin heyecanına sahne olacak. Aile temalı bir projenin 100 Bin TL destekle ödüllendirileceği Ertem Eğilmez Aile Filmleri Desteği ile TRT’nin sağlayacağı TRT Yapım Desteği’nin ulusal sinema endüstrimize önemli bir katkı sağlayacağına inanıyorum. Yurtiçi ve yurtdışından ustaları da ağırlayacak olan Malatya Film Platformu, projelerin yarıştığı bir ortamın ötesinde, eğitim, söyleşi, panel ve etkinlikleriyle büyük bir sinema buluşmasına ev sahipliği yapacak.

Malatyalı sinemaseverlerin festivale katılımını arttırmak amacıyla bu yılki yenilikler arasına kattığımız Belki Köye Bir Film Gelir, festival heyecanını şehrin dört ayrı ilçesine taşıyacak. Diğer bir önemli yenilik olarak Festival Geldi etkinliği kapsamında, Down sendromlu çocukların yanı sıra Sevgi Evleri ve hastane ortamındaki çocuklarla, huzurevlerindeki büyüklerimiz, engelli sinemasever dostlarımız ve savaş sebebiyle ülkemize göç ederek Malatya’da ağırlanan misafirlerimiz için özel film gösterimleri hazırladık.

Festivale Doğru başlığıyla bu yıl ilkini 22-23 Eylül tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz Yerel Kodlar Sempozyumu’nda, Türk sinema tarihine yerellik/ yerlilik bağlamında bir bakış atmıştık. Bu yıldan itibaren yerli bir anlayışla yoluna devam edecek olan Malatya Uluslararası Film Festivali, tam da bu sempozyumda dile getirilen kaygıları öncelikli meseleleri arasına aldı. Film platformu, seçkiler ve kimi etkinliklerle pekiştirdiğimiz bu anlayış doğrultusunda, ülkemizin içinden geçtiği önemli süreçleri kayıt altına almak amacıyla her yıl bir belgeselin yapımı üstlenmeye karar verdik. Azerbaycanlı yönetmen Elçin Musaoğlu imzasını taşıyan “Türkiye Benim de Vatanım” isimli belgesel, halkımızın 15 Temmuz’da gösterdiği destansı direnişi Azerbaycanlıların gözünden yansıtması bakımından bu çabanın ilk örneği oldu.

Onur ve başarı ödüllerini takdim edeceğimiz Türk ve dünya sinemasının değerli ustalarının yanı sıra, sinema ve televizyon dünyasının yükselen yetenekleri de çeşitli etkinlik ve programlarla festivalimize renk katacak. Söyleşiler, paneller, özel gösterimler ve diğer bazı etkinliklerle hayli yoğun bir festival programı siz değerli sinemaseverleri bekliyor.

Festivali sahiplenerek bu heyecanın sürmesine öncülük eden Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır, büyük bir özveriyle bu festivali vücuda getiren festivalin değerli ekibi ve festivalde emeği geçen sinemasever kişi, kurum ve özellikle sponsorlarımıza teşekkür ediyor, sinemayla dolu keyifli zamanlar diliyorum.