Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Malatya Valiliği’nin katkılarıyla 9-15 Kasım 2018 tarihinde düzenlenecek 8. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin basın toplantısı Malatya Valisi ve Festival Onursal Başkanı Ali Kaban, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Hacı Uğur Polat, Festival Direktörü Suat Köçer, Yeşilyurt Bld. Bşk. ve Festival Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Çınar, Battalgazi Bld. Bşk. ve Festival Yürütme Kurulu Üyesi Selahattin Gürkan, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Ahmet Kızılay, Ulusal Jüri Başkanı Reis Çelik, Uluslararası Jüri Başkanı Nuri Bilge Ceylan, Uluslararası Program Direktörü Yusuf Bahar, Malatya Film Platformu Direktörü Belkıs Bayrak ve oyuncu Şerif Sezer’in katılımı ile gerçekleşti.

10 Ekim Çarşamba günü The Marmara Hotel İstanbul’da geniş bir gazeteci katılımıyla yapılan basın toplantısında, festivalde bu yıl ulusal ve uluslararası yarışmaya hak kazanan filmler, ulusal ve uluslararası jüri üyeleri, Malatya Film Platformu’nda finale kalan 13 proje, festival programında yer alacak film ve etkinlikler ile sinemaseverleri bekleyen sürprizler anlatıldı.

ULUSAL UZUN METRAJ YARIŞMA FİLMLERİ

1-Borç – Debt – Vuslat Saraçoğlu

2-Aydede- Road To The Moon – Abdurrahman Öner

3-Son Çıkış – Siren’s Call – Ramin Matin

4-İçerdekiler- Insiders – Hüseyin Karabey

5-Halef-Halef – Murat Düzgünoğlu

6-Güvercin- The Pigeon – Banu Sıvacı

7-Meleklerin Koruyucusu-Guardian of Angels – Ensar Altay

8-Dört Köşeli Üçgen– Four Cornered Triangle – Mehmet Güreli

9-Kardeşler- Brothers – Ömür Atay

10-Anons- The Announcement – Mahmut FazılCoşkun

11-Sükut Evi-House of Serenity – Cafer Özgül

12-Çınar-Plane Tree – Mustafa Karadeniz

13-Güvercin Hırsızları– The Pigeon Thieves – Osman Nail Doğan

ULUSAL KISA METRAJ YARIŞMA FİLMLERİ

1- Kimse Elimi TutmasınCenk ErtürkKurmaca
2- PantolonTahsin ÖzmenKurmaca
3- Her Şey YolundaMetehan ŞerefoğluKurmaca
4- İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kışve İlkbahar – Hamza UysalAnimasyon
5- Balık KrakerYiğit EvgarKurmaca
6- Hikayeci – Anıl GündoğanKurmaca
7- BoşlukElif Eda – Kurmaca
8- GörüşmeVehbi BozdağKurmaca
9- Sonsuz – Murat ÇetinkayaKurmaca
10- Sen Adam MısınAlihan Erbaş, Harun KöybaşıBelgesel

ULUSLARARASI UZUN METRAJ YARIŞMA FİLMLERİ

1- AGA – Milko LazarovBulgaritan/Almanya
2- AN IMPOSSIBLY SMALL OBJECT (AşırıKüçük bir Nesne ) – David Verbeek – Tayvan/Hollanda/Hırvatistan
3- HAPPY BIRTHDAY (Doğum Günün KutluOlsun) – Christos Georgiou – Yunanistan/Almanya/Fransa
4- IN SİLENCE (Sessizlikte) – Ardak AmirkulovKazakistan
5- LAST CHİLD (Son Çocuk) – Shin Dong-SeokGüney Kore
6- SULEİMAN MOUNTAİN (Süleyman Dağı) – Elizaveta StishovaKırgızistan
7- ORANGE DAYS (Turunç Günleri) – ArashLahooti – İran
8- VOLCANO (Volkan) – Roman BundachukUkrayna/Almanya
9- SUMMER SURVİVORS (Yazdan Kalanlar) – Marija KavtaradzeLitvanya
10- THE LOAD (Yük) – Ognjen GlavonicSırbistan/Fransa/Hırvatistan
11- ANONS (The Announcement) – Mahmut FazılCoşkunTürkiye/Bulgaristan
12- MELEKLERİN KORUYUCUSU – EnsarAltay – Türkiye

ULUSLARARASI KISA METRAJ YARIŞMA FİLMLERİ

1- Red Velvet – Mahmoud Samir/ Youssef Mahmoud – MısırKurmaca
2- The Teacher – Maxim ElaginRusyaKurmaca
3- SallakhİspanyaRasoul Iranzaf Aghamırlu – İran – Kurmaca
4- Zacarias – Violeta Trincadoİspanya
5- Short – Ruslan AghazadehAzerbaycan

MALATYA FİLM PLATFORMU FİNALİSTLERİ:

TRT ÖN ALIM DESTEĞİ FİNALİSTELERİ

1- Anadolu LeoparıYön: Emre Kayiş – Yap: Olena Yershova Yıldız
2- Bir Düş GördümYön/Yap: Murat Çeri
3- Çok Süper Bi ŞeyYön: Sinan Sertel – Yap: Turgay Şahin
4- İstanbul’un Kayıp Rüya’sıYön/Yap: CengisAsiltürk
5- MaskelerYön/Yap: Nuri Cihan Özdoğan
6- Yedinci OcakYön: Haydar Şişman – Yap: Ümran Safter

ERTEM EĞİLMEZ AİLE FİLMLERİ FİNALİSTLERİ

1- Ali’nin TabiatıYön: Levent Çetin – Yap: Canol Balkaya
2- AralıkYön: Selman Nacar – Yap: Burak Çevik
3- HavuzYön/Yap: Aydın Orak
4- KusurYön: Özkan Çelik – Yap: NeslihanBilgin Çelik
5- MelekYön/Yap: Mesut Ceylan
6- UmutYön: Orhan İnce – Yap: BurakKanısıcak
7- Üç ArkadaşYön: Nursen Çetin Köreken – Yap: Ümit Köreken

TRT KISA FİLM YAPIM DESTEĞİ FİNALE KALAN PROJELER

1- Kar, Kış, Kıyamet – Ali Kışlar
2- AynaAlican Durbaş / Murat Öngel
3- Düğün FotoğrafıCemalettin Baş
4- Masalların HikayesiMahsum Taşkın / İrfan Türfent
5- Fıstıkçı ŞahapKürşat Güngör Sağlam
6- TapınakBüke Akşehirli / Murat Uğurlu
7- Gece Babamızı ArarkenAlkım Özmen
8- Cinayet – Mehmet Mahsum Akyel / FerhatGezenler
9- ZemberekRecep Çavdar
10- Kendini Gömen Adam – Enes Erbay / Nergiz Erbay
11- Dima – Celal Yücel Tombul
12- Yavru KarıncaOnur Yağız / Derya Uğurlar

ULUSAL UZUN METRAJ PANORAMA

1- Suç UnsuruSüleyman Arda Eminçe
2- Beyaz Hüzün: Sarıkamış – Kenan Korkmaz
3- Arada – Mu Tunç
4- Bırakın Çocuk OynasınAtalay Taşdiken
5- Fındıktan sonraErcan Kesal
6- Karadeniz’in Yalnız NineleriKaan AtillaTaşkın
7- Annemin SinemalarıCansel Karacan
8- Osmanlı’dan Günümüze Hamallar – Aydın Bağardı
9- Ukde Muhammet Benek-Erol Onur/Filmoran

ULUSAL KISA METRAJ PANORAMA

1- Naftalin – Muhammed Furkan DaşbilekKurmaca
2- Karton Kutu – Merve ÇirişoğluAnimasyon
3- AyaSaif Hamad – Kurmaca
4- MisafirOrhan Dede – Belgesel
5- İlmekSüheyla ArıkanKurmaca
6- İstasyonSerdar ÇotukAnimasyon
7- Farah – Oktay AlkanKurmaca

ULUSLARARASI PANORAMA

1- A Road (Yol)– Kalvira AkchalovaKırgızistanKurmaca
2- Dark Night (Karanlık Gece)– Ivan PlechevRusyaKurmaca
3- Labor (Doğum Sancısı)– Cecilia Albertini – İtalya/Amerika – Kurmaca
4- Heyvan (Hayvan)– Behram Ark – İran – Kurmaca
5- Melodi – Michael Kam – SingapurKurmaca
6- Space Mountain (Uzay Dağı)– Victor NoresİspanyaKurmaca

ULUSAL UZUN METRAJ YARIŞMASI JÜRİ ÜYELERİ

Reis Çelik (Jüri Başkanı)

Şerif Sezer

Gökhan Tiryaki

Ali Aga

Haluk Piyes

ULUSAL KISA METRAJ YARIŞMASI JÜRİ ÜYELERİ

Emre KonukYönetmenGörüntü Yönetmeni

Ömer SevimliSinema Programcısı

Tuba Özden DenizSinema Yazarı

Natali YeresSanat Yönetmeni

Neslihan Atagül DoğuluOyuncu

ULUSALARARASI UZUN METRAJ YARIŞMASI JÜRİ ÜYELERİ

Nuri Bilge CeylanTürkiyeYönetmen (JüriBaşkanı)

Vernice KlierFransa/ABD – OyuncuKoçu/Akademisyen

Giulia AchilliİtalyaYapımcı/Yönetmen

Ivana RoscicHırvatistanOyuncu/Yönetmen

ULUSLARARASI KISA METRAJ YARIŞMASI JÜRİ ÜYELERİ

Amir Masoud Soheli – Festival Direktörü/Yapımcı

Mehmet Bahadır ErYönetmen

Lina BokharyFilistin Kültür Bakanlığı SinemaDepartman Direktörü

MALATYA FİLM PLATFORMU JÜRİ ÜYELERİ

TRT ÖN ALIM DESTEĞİ VE ERTEM EĞİLMEZ AİLE FİLMLERİ JÜRİSİ

Faruk Güven – TRT Ortak ve Dış YapımlarMüdürü

İpek TuzcuoğluOyuncu

Murat SaraçoğluYönetmen

Öktem BaşolSenaryo Danışmanı / Akademisyen

Sermin Çakmak AfşinYapımcı / Danışman

TRT KISA FİLM YAPIM DESTEĞİ JÜRİSİ

Ahmet OkurYapımcı/Yönetmen

Faruk Güven – TRT Ortak ve Dış Yapımlar Müdürü

Şükrü Sim – Akedemisyen

ULUSLARARASI PLATFORM JÜRİSİ

Mesut UçakanTürkiye/Senarist/Yönetmen

Mohammad Attebai – İran –Yapımcı

Orxan FikretogluAzerbaycanYazar/Senarist/Yönetmen

FİLM YÖN JÜRİSİ

Mehmet Eryılmaz

Nisan Akman

Aydın Sayman

SİYAD Jürisi:

Metin Gönen

Okan Arpaç

Barış Saydam

FESTİVAL ONUR ÖDÜLLERi

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, Malatya Valiliği’nin katkılarıyla, 9-15 Kasım 2018 tarihleri arasında 8.’si düzenlenecek Malatya Uluslararası Film Festivali’ninOnur Ödülleribu yıl usta oyuncular Şener Şen ve Perran Kutman ile usta yönetmen Osman Sınav’a verilirken, “Sinema Emek Ödülümakyaj sanatçısı Derya Ergün’e, Türk Sinemasına Katkı Ödülleri ise Malatya Yeşil Sinemaları sahibi Hüseyin Yeşil ile Fono Film Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Okan’a verilecek.

  

FESTİVAL AFİŞ VE TEMASI

“SİNEMA UZAKLARI YAKIN EDER” TURNA KUŞU

Sinema sınırları, imkânsızlıkları, farklılıkları aşıp, halkları buluşturan bir sanattırdiyen Suat Köçer, bu anlayışla, Anadolu halk kültürünün çok önemli figürlerinden olan ve duyguların ulağı olarak sembolize edilen turnayı festival afişinde kullandıklarını söyledi. Masallardan destanlara, türkülerden şiirlere kadar halk edebiyatında geniş yer bulan ve sevgisi nesilden nesile aktarılan turnanın tasavvuf ve Anadolu’daki farklı inanış ve disiplinlerde de ayrı bir önemi bulunduğunu hatırlatan Köçer, aynı zamanda göçmen bir kuş olan turnayı, dünyanın dört bir yanında insanları benzer duygular etrafında buluşturan sinemanın birleştirici gücüne vurgu yapan bir sembol olarak tanımlamaya çalıştıklarını söyledi.

Follow us: