A-) MALATYA FİLM PLATFORMU NEDİR?

Malatya Film Platformu, üretim aşamasındaki projelerin senaryo geliştirme, yapım öncesi, yapım ve yapım sonrası alanlarında desteklenmesini; sektörün aktörlerinin katılımıyla güncel ortak yapım olanaklarının tartışılmasını amaçlayan bir film yapım platformudur.

B-) KISA FİLM YAPIM DESTEĞİ NEDİR?

Malatya Film Platformunda bu yıl ilk kez sağlanacak olan Kısa Film Yapım Desteği, kısa film alanındaki yönetmen ve yapımcıları Türkiye ve dünya sinemasının endüstri profesyonelleri ve festivalleri ile buluşturan ve onlara yapım aşamasında destek olan bir platformdur.

C-) AMAÇ

• Senaryo aşamasındaki projelerin üretiminin desteklenmesini sağlamak,
• Yapım aşamasındaki projelere destek olarak kısa filme katkı sağlamak,
• Yönetmen ve yapımcılara uluslararası yapım ortaklıkları kurulmasında gerekli eğitimleri sunmak ve uluslararası ortak yapım merkezlerinden biri haline gelmek,
• Projeleri tanıtarak uzman yapımcılar tarafından maddi ve manevi destek almalarını sağlamak.
• Yapım aşamasındaki projelerin yönetmen ve yapımcılarına proje geliştirme, sunma ve uluslararası festival marketleri ile ilgili eğitimler vererek sinema sektörüne uzun vadeli katkı sağlamak.
• Dünya sinema sektörünün önemli aktörlerini Malatya Yapım Geliştirme, ustalık sınıfları, atölyeler ve söyleşilerde ağırlayarak Türkiye sinema endüstrisine katkıda bulunmak.
• Malatya Uluslararası Film Festivali‘nin ulusal ve uluslararası alanda imajını güçlendirmek.

D-) TARİHLER

Kısa Film Yapım Desteği Malatya Film Platformu kapsamında, Malatya Uluslararası Film Festivali çatısı altında 11 – 15 Kasım 2018 tarihlerinde, beş gün boyunca Malatya’da gerçekleştirilir.

E-) YÖNETİM

Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında gerçekleştirilecek olan Malatya Film Platformu’nun yönetimi ve organizasyonu Malatya Uluslararası Film Festivali tarafından yürütülür. Bu doğrultuda Malatya Film Platformu kapsamında gerçekleştirilecek tüm etkinlikler Malatya Uluslararası Film Festivali yetki ve sorumluluğundadır.

F-) GENEL HÜKÜMLER

1-) Kısa Film Yapım Desteği’ne katılan tüm proje sahipleri bu yönetmelikte yer alan hususları kabul etmiş sayılırlar.
2-) Bu yönetmelikte belirlenmeyen diğer hususlarda karar yetkisi ve değişiklik hakkı Malatya Film Platformu yönetimine aittir.
3-) Bu yönetmelik Festival Yönetimi’nin onayıyla 20.06.2018 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

G-) MALATYA FİLM PLATFORMU KISA FİLM YAPIM GELİŞTİRME BAŞVURU KOŞULLARI

1-) Kısa Film Yapım Desteği Ödülünde tema ve tür sınırlaması yoktur.

2-) Kısa Film Yapım Desteği’ne Türkiye’den yapımcı ve yönetmenler kısa metraj film senaryoları ile katılabilir.

3-) Malatya Film Platformu kapsamında düzenlenen Kısa Film Yapım Desteği’ne başvuran projeler arasından finale kalan senaryolar seçici kurul tarafından belirlenir.

4-) Malatya Film Platformu Seçici Kurulu, başvuran projeler arasından en az 5 projeyi Kısa Film Yapım Desteği’nde yarışmaya davet etmek üzere seçer. Kısa Film Yapım Desteği’ne katılım hakkı kazanan projeler, jüri karşısında akredite konuk ve profesyonellere açık bir şekilde sunum yaparlar.

5-) Jüri tarafından seçilen üç projeye yapım destek ödülü verilir.

6-) Kısa Film Yapım Desteği Ödülü, 8. Malatya Uluslararası Film Festivali kapanış töreninde açıklanır, ödülü almaya hak kazanan 3 projeye 10.000’er TL para ödülü ve sertifika verilir.

7-) Kısa Film Yapım Desteği Ödülü, kazanan projelerin yasal sahibi olan yapımcıya Malatya Uluslararası Film Festivali’ne senaryonun son versiyonunun gönderilmesine müteakip belirlenecek bir tarihte ödenir.

😎 Kısa Film Yapım Desteğini alan projeler senaryolarını filmleştirmekle ve ödül ödemesi hesabına yatırıldığı tarihten itibaren en geç bir yıl içinde filmi festival merkezine teslim etmekle mükelleftirler.

9-) Kısa Film Yapım Desteği Ödülü’nü almaya hak kazanan projelerin yapımcıları, filmlerinin açılış ve kapanış jeneriklerinde, yayınladıkları basın bültenlerinde, gazete ilanlarında ve filmle ilgili her türlü tanıtım materyalinde aldıkları ödülü Malatya Uluslararası Film Festivali logosu, Malatya Film Platformu logosu ve TRT logosuyla birlikte belirtmekle yükümlüdür.

10-) Proje sahipleri resmi başvurularını, Malatya Uluslararası Film Festivali’nin web sitesinde yer alan Malatya Film Platformu sayfasındaki online başvuru formunu doldurarak en geç 31 Ağustos 2018 Cuma gününe kadar yapabilirler.

11-) Başvuran projeler, EK-1’de yer alan dokümanları online başvuru esnasında yüklemelidir. Bu bilgiler, Malatya Film Platformu 2018 kataloğunda yer alır.

12-) Projenin senaristinin yapımcı veya yönetmen dışında birisi olması durumunda başvuru sahibi senaryonun bütün haklarına sahip olduğunu kanıtlamakla yükümlüdür.

13-) Çekimlerine başlanmış ve Malatya Uluslararası Film Festivali’nin ödül töreni olan 15 Kasım 2018 Perşembe gününe kadar çekimlerine başlanacak olan projeler başvuru yapamaz.

14-) Platforma başvuran proje uluslararası bir ortak yapım ise ortaklarından en az birinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve ortak yapımın Sinematografik Yapımlar Üzerine Avrupa Sözleşmesi’ne uygun olması gerekmektedir.

16-) Malatya Film Platformu finale kalan her proje için iki kişinin konaklama ve ulaşım masraflarını karşılar. Projenin davetli ekibi söyleşilere, ödül törenine, özel medya röportajlarına ve basın toplantılarına katılarak projelerini temsil eder.

17-) Seçilen projelerin yapımcısının Malatya Yapım Geliştirme’ye katılımı zorunludur. Yapımcının katılamaması durumunda, seçilen proje ödüller için aday olamaz.

18-) Proje sahibi online başvuru formunda beyan ettiği bilgilerin doğruluğunu taahhüt eder.

19-) Malatya Uluslararası Film Festivali gerekli gördüğü taktirde başvuru formunu ıslak imzalı olarak talep edebilir.

20-) Malatya Film Platformu Kısa Film Yapım desteğine başvurular festivalin internet sitesi üzerinden ve online başvuru olarak kabul edilir. Posta yoluyla başvuru kabul edilmez.

EK-1

Online Başvuru Esnasında İstenenler.

1. Sinopsis (maksimum 900 karakter boşluklu) ( İngilizce/Türkçe)
2. Senaryo (En fazla 20 sayfa, Türkçe)
3. Yönetmen görüşü (maksimum 2.000 karakter boşluklu) ( İngilizce/Türkçe)
4. Yapımcı görüşü(maksimum 2.000 karakter boşluklu) ( İngilizce/Türkçe)
5. Yönetmen, yapımcı ve senaristin biyografisi ve filmografisi (biyografi/filmografi başına maksimum 1.000 karakter boşluklu, film isimlerini Türkçe ve İngilizce belirterek)
6. Yapım şirketi hakkında bilgi ve yapım şirketi filmografisi (varsa)
7. Finans planı ve özet bütçe (İngilizce/Türkçe)
8. Yönetmenin daha önceki filmlerinin online şifreli linkleri (varsa)
9. Yönetmen, yapımcı ve senaristin alternatif portre fotoğrafı (Çözünürlük: 300 dpi)
10. Projeye dair görsel materyal, moodbook, mekan fotoğrafları,teaser v.s. online erişim linki (varsa)
11. Senaryonun özgün olduğuna dair ıslak imzalı beyanname (PDF veya JPEG) (Online başvuru formunda ilgili yere yüklenir)
12. Proje görsel referansı (En az üç adet )( Moodbook, mekan fotoğrafları, teaser,çizim,fotoğraf ) (Çözünürlük: 300 dpi)

E-Posta: kisasenaryo@malatyafilmfest.org.tr