Suat KOÇER
Festival Director
By this time last year, we were having a different excitement. We were excited about being the new team that were going to take over the weight of a big festival, which were going to be held for the seventh time. Working with devotion all year long with expected hardship, unexpected easiness and various phases, we finished the 7th Malatya International Film Festival, home and dry. By the time we were leaving the festival behind with occupancy rates up to 90 per cent, with vast interest from the public and with appreciation form film industry for its every aspect, we aimed to sustain the same excitement for the next edition. Our duty became more difficult, the expectations decreased after a successful festival and everyone became solicitous about Malatya and the preparations of this year’s festival. The same team rolled their sleeves up once more, taking along the experience and excitement from the previous year, they set out for preparations for the whole year, this time for the eighth edition. Time passed in the blinking of an eye, we completed our preparations and now we are having the happiness of getting together with the cinema lovers once more, in Malatya, for the 8th Malatya International Film Festival.
As we frequently express; Malatya International Film Festival aims to provide a meaningful meeting in cinema with a perspective that is inclusive to various lands of the world as well as giving support to our local cinema scene. We believe that cinema is a powerful discipline of art, which overcomes borders and impossibilities and brings the differences together and on that note, we are taking important steps towards positioning our festival as a “discovery festival”. And for that exact reason, we chose our festival’s main theme to be “Cinema Makes the Far, Close”. Accordingly, we took crane, which is an important figure of Anatolian folk culture and that is symbolized as the courier of the emotions in tales, folk songs and poetry, to our festival poster.
Based on this understanding, we created an enriched international programme that is compiled with original films from various countries around the world. Along with master filmmakers’ powerful pieces and new generation, successful directors’ innovative and genuine films, our international programme consists of films that almost each one is going to be having its Turkish premiere.
Late era Turkish cinema’s pioneer director, Nuri Bilge Ceylan, undertakes the head of international jury role. Ceylan, is going to join the Masterclass within the Malatya Film Platform and share his experiences with filmmakers. His last film The Wild Pear Tree will be meeting cinema lovers from Malatya. Our international jury consists of Vernice Klier; academician and acting coach of numerous Oscar awarded actors, Giulia Achilli; Italian director and producer, Ivana Roscic; Croatia’s well-known actress and from our neighbour Iran, master actor Masoud Rayegany.
Once again this year, our National Competition has this year’s promising productions. Distinguished director Reis Çelik will be the head of jury for the national competition, where thirteen films will be competing. Besides his works on social rights and union rights in film industry, Çelik is leading the way for his distinctive path with his experimental and courageous films. The great actress Şerif Sezer who delivered many unforgettable performances in many important productions The Road being the first place, the cinematographer of awarded films, Gökhan Tiryaki, fitting so many important projects to his young age, editor Ali Aga and besides his works as an actor, the director of three films, our cinema’s bodacious kid Haluk Piyes are the precious figures that consist our National Jury.
This year, we will be presenting the Honorary Awards to three important figures of our cinema. Neither this text nor even pages would be enough to tell of great actors Şener Şen and Perran Kutman. Having these two great actors, who have brought iconic films to our lives with their remarkable performances, is a great joy for us. famous comedian Cem Yılmaz will be presenting his award to great actor Şener Şen. Well-loved actor, Zafer Algöz, will present Perran Kutman’s award. The owner of the other Honorary Award, path-breaker of small screen with his innovative TV series, seeker of different quests with his films, great director Osman Sınav will receive his award from accomplished actor Mehmet Aslantuğ.
Created last year with the intention of vitalising our local cinema with production supports and various educational events, Malatya National Film Platform’s content has been enlarged with additional sections. We also added another section to our platform which has gained a vast attraction last year; Malatya International Film Platform. We have taken the first step with Azerbaijan for the platform, which we believe is going to turn into a big support fund that will cover Turkey’s surrounding countries. We believe that this fund, which TRT took part with its contributions, is going to highlight strongly both Turkey’s and Malatya’s efficiency in this field.
We have no doubt that 8th Malatya International film Festival will become a ground for vast excitement and joy with Festival is Here, Maybe a Film Comes to the Village, Cushion Conversations, Dark Ride, Comedy Showcase, Students at Festival and many more special events. I thank our festival team who has been working with great enthusiasm throughout the whole year in each phase, to our distinguished supporters, particularly to TRT, and I express my gratitude to Malatya Metropol Municipality and its esteemed Mayor, dear Hacı Uğur Polat for owning this festival and making effort with sincerity to take the festival to a better place.

 

Geçtiğimiz yıl bu zamanlar çok farklı bir telaş içindeydik Yedincisi yapılacak büyük bir festivalin yükünü devralan yeni ekip olmanın heyecanını yaşıyorduk Bütün yıl özveriyle çalışmış, beklediğimiz zorluklar, beklemediğimiz kolaylıklar ve de pek çok aşamasıyla 7 Malatya Uluslararası Film Festivali’ni anlımızın akıyla tamamladık Yüzde doksanlara varan salon doluluk oranları, kamuoyunun yoğun ilgisi ve sinema sektörünün hemen her yönüyle taktirle karşıladığı bir festivali geride bırakırken, aynı heyecanı bir sonraki yıla taşımayı hedeflemiştik İşimiz daha da zorlaşmış, başarılı geçen bir festivalin ardından beklentiler artmış, tüm dikkatler bu yılki festival hazırlıkları için yeniden Malatya’ya çevrilmişti Aynı ekip bir kere daha kolları sıvadı, önceki yıldan kalan tecrübe ve heyecanı yanına alarak bir yıl boyunca bu kez festivalin sekizincisi için hazırlıklara koyuldu Zaman çarçabuk geçti ve hazırlıklarını tamamladığımız 8 Malatya Uluslararası Film Festivali için bir kere daha Malatya’da, sinemaseverlerle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz
Sıklıkla ifade ettiğimiz gibi, Malatya Uluslararası Film Festivali, bir yandan ulusal sinemamızı desteklemeyi amaçlarken diğer taraftan dünyanın farklı coğrafyalarını içine alan geniş bir perspektifle, sinemada anlamlı bir buluşmayı sağlama çabası güdüyor Sinemanın; sınır ve imkânsızlıkları aşıp farklılıkları bir araya getiren güçlü bir sanat olduğuna inanıyor, bu bağlamda festivalimizi bir ‘keşif festivali’ olarak konumlandırma yolunda önemli adımlar atıyoruz Tam da bu sebeple, festivalin bu yılki ana teması olarak ‘Sinema Uzakları Yakın Eder’ üst başlığını seçtik Bu doğrultuda, Anadolu halk kültürünün önemli figürlerinden olan ve masallarda, türkülerde ve şiirlerde duyguların ulağı olarak sembolize edilen turnayı festivalimizin afişine taşıdık
Bu anlayıştan hareketle, dünyanın farklı ülkelerinden özgün filmleri derlediğimiz zengin bir uluslararası program hazırladık Usta isimlere ait güçlü yapımların yanı sıra, genç kuşak başarılı yönetmenlerin yenilikçi, özgün filmlerinin de yer aldığı uluslararası programımızın neredeyse tamamı Türkiye’de ilk kez gösterilecek filmlerden oluşuyor
Uluslararası jürimizin bu yılki başkanlığını son dönem Türk sinemasının öncü yönetmenlerinden Nuri Bilge Ceylan üstleniyor Ceylan, Malatya Film Platformu kapsamında Ustalık Sınıfı’na konuk olarak tecrübelerini sinemacılarla paylaşacak, son filmi Ahlat Ağacı ise Malatyalı sinemaseverlerle buluşacak Uluslararası jürimiz çok sayıda Oscar ödüllü isme oyuncu koçluğu yapan, akademisyen Vernice Klier, İtalyan yapımcı ve yönetmen Giulia Achilli, Hırvatistan’ın tanınmış oyuncularından Ivana Roscic ve komşumuz İran’dan usta oyuncu Masoud Rayegany’den oluşuyor
Ulusal Yarışma bölümümüzde bu yıl yine yılın iddialı yapımları var On üç filmin yarıştığı ulusal yarışmanın jüri başkanlığını değerli yönetmen Reis Çelik üstleniyor Çelik, sinema sektöründeki sosyal haklar ve sendikal çalışmalarının yanı sıra, deneysel ve cesur filmleriyle de kendine özgü bir çizginin öncülüğünü yapıyor Yol filmi başta olmak üzere pek çok önemli yapımda unutulmaz performanslara imza atan usta oyuncu Şerif Sezer, ödüllü filmlerin görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, genç yaşına çok sayıda önemli proje sığdıran, kurgucu Ali Aga ve oyunculuğunun yanı sıra 3 filme yönetmen olarak imza atan sinemamızın uslanmaz çocuğu Haluk Piyes, ulusal jürimizi oluşturan kıymetli isimler
Onur Ödülleri’ni bu yıl sinemamızın üç önemli ustasına takdim ediyoruz Usta oyuncular Şener Şen ve Perran Kutman’ı anlatmaya ne bu yazı, ne de sayfalar yeter Kült filmlere unutulmaz performanslarıyla imza atan iki büyük ustayı ağırlamak bizim için ayrı bir mutluluk Usta Oyuncu Şener’e Şen’e ödülünü ünlü komedyen Cem Yılmaz, diğer ustamız Perran Kutman’a ise sevilen oyuncu Zafer Algöz takdim ediyor Diğer bir Onur Ödülü’nün sahibi, yenilikçi dizileriyle beyazcamda çığır açan, filmleriyle farklı bir arayışın izini süren usta yönetmen Osman Sınav’a ödülünü başarılı oyuncu Mehmet Aslantuğ takdim ediyor.

Yapım destekleri ve eğitim içerikli çeşitli etkinliklerle ulusal sinemamıza soluk vermek amacıyla yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Malatya Ulusal Film Platformu’na yeni bölümler ekleyerek kapsamını genişlettik Büyük ilgi gören platformumuzun yanına bu yıl önemli bir bölüm daha ekledik; Malatya Uluslararası Film Platformu Yakın coğrafyamızı kapsayan büyük bir destekleme fonuna dönüşeceğini umduğumuz platformun ilk adımını Azerbaycan ile birlikte attık TRT’nin de destekleriyle katıldığı bu fonun gerek Türkiye ve gerekse Malatya’nın bu alandaki etkinliğini güçlü biçimde öne çıkaracağına inanıyoruz
Festival Geldi, Belki Köye Bir Film Gelir, Minder Söyleşileri, Korku Tüneli, Komedi Vitrini, Öğrenciler Festivalde ve daha pek çok özel etkinlikle, 8 Malatya Uluslararası Film Festivali’nin büyük bir coşku ve heyecana sahne olacağından kuşkumuz yok Yıl boyunca tüm aşamalarda büyük bir özveriyle çalışan festival ekibine, başta TRT olmak üzere, festivalin değerli destekçilerine teşekkür ediyor, bu festivali sahiplenerek daha büyük bir konuma taşıma noktasında her türlü çabayı içtenlikle sergileyen Malatya Büyükşehir Belediyesi ve onun kıymetli Başkanı Sayın Hacı Uğur Polat’a şükranlarımı sunuyorum.