Öyle bir üslup bulalım ki,
dünyanın neresinde seyredilirse seyredilsin,
‘Bu bir Türk filmidir’ denebilsin.

Lütfi Ömer Akad

Sanat, bütün dallarıyla, bir medeniyetin kendini ifade biçimlerinden en etkili olanıdır.  Müzik, tiyatro, resim, plastik sanatlar, mimari, bütün çeşitleriyle edebiyat ve özellikle sinema,  bir dünya görüşünün ifade imkânlarını ve kabiliyetlerini ortaya koyar. Bu sebeple sinema günümüz dünyasının en güçlü iletişim araçlarından biri haline gelmiştir.

Sinema seyirlik, eğlencelik bir meta olarak değerlendirilebileceği gibi, sosyal, politik ve kültürel alanda ciddi sonuçlar ortaya çıkaran entelektüel bir faaliyet olarak da kullanılabilir.

Sinema, başlangıcından itibaren topluma ayna tutmuş, toplumu ilgilendiren her hususu içinde barındıran bir sanat olarak algılanmıştır. Ancak Türk sineması bugüne kadar bu topraklara ait olan değerleri işleyememiş, batıdan klonlama / kopyalama işler üretmiştir.

İşte bu sebeple,  “Sanatta eksik olan halktır.” fikrine mutabık kalarak ülkemizde eksikliği özellikle hissedilen “yerli ve özgün sinema” teması, Uluslararası Malatya Film Festivali’nde giderilmeye çalışılacak ve  “yerlilik bilincine sahip sinema” ön plana çıkarılacaktır. Çünkü sinemanın estetik kaygısı varsa etik değer kaygısı da olmalıdır.

Sinemaya bütüncül bakılmalı ve yerellik gibi unsurlar da hesaba katılmalıdır. Sahip olduğu değerlerin ve birikimlerin kıymetini bilmeyen bir sinemanın yeni bir dalga halinde ilerleme şansı bulması beklenemez.

Doğu ile Batı’nın kesiştiği, kültürel ve tarihi güzelliklerle yoğrulan Malatyamızın ruhuna uygun dopdolu bir seyirle beyazperdeyi renklendirmeye hazırlanan Malatya Uluslararası Film Festivali bu yıl 9-16 Kasım tarihlerinde, ülkemizden ve dünyadan birçok yeni film ve sanatçıyı sinemaseverlerle buluşturacak. Birçok yeniliği içinde barındıran Festival ülkemiz sinema kültürüne farklı bir zenginlik katacak.

Malatya Uluslararası Film Festivali’nin önemli yeniliklerinden biri ise Malatya Film Platformu kapsamında, Ertem Eğilmez Aile Filmleri Desteği ve TRT Bağımsız Film Desteği olmak üzere, iki ayrı kategoriden seçilecek birer uzun metrajlı film projesine yapım desteği verilmesi olacak.

Kentin festivali var etmesi, onu yalnız bırakmaması, Malatya Uluslararası Film Festivali’nin her yıl çıtasını daha da yükseltmesine bir etken iken aynı zamanda bizleri motive eden de bir unsurdur.

Malatya Uluslararası Film Festivali’nin ilimizin kültür sanat hayatına ve sinemaseverlere hayırlı olmasını diliyorum.

                                                                                                                          Ahmet ÇAKIR

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı